„Ezeket a tüzeket nem a klímaváltozás okozta, hanem a liberális idióták” – kezdenek kiakadni a hollywoodi sztárok
Hírességek sora vesztette el otthonát vagy van most is közvetlen veszélyben a Los Angelesben tomboló futótüzek miatt.
A volt amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó új könyvének megjelenése alkalmából adott interjút az ABC televíziónak.
John Bolton volt amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó azt mondta egy tv-interjúban, hogy nem tartja Donald Trumpot kompetensnek az elnöki hivatalra, és úgy véli, nem lenne szabad őt novemberben újraválasztani. „Remélem, Trump olyan egy ciklusos elnökként vonul majd be a történelembe, aki hivatali idejében nem visszafordíthatatlan lejtmenetbe kormányozta az országot” – fogalmazott Bolton az ABC televízióban vasárnap sugárzott interjúban, amelyet annak kapcsán adott, hogy kedden megjelenik A szoba, ahol történt című könyve, amelyben lesújtó fehér házi kulisszatitkokat oszt meg az olvasókkal. A tavaly szeptemberben menesztett Bolton, aki másfél évig volt Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, elmondta: sem Trumpra, sem demokrata párti kihívójára, Joe Bidenre nem fog szavazni.
Az amerikai igazságügyi minisztérium múlt héten beperelte Boltont, hogy megakadályozza a könyv megjelenést, amíg a nemzetbiztonsági tanács be nem fejezi a kézirat titokügyi ellenőrzését, mert az – a tárca álláspontja szerint – eredeti formájában „kárt okozna az Egyesült Államok nemzetbiztonságának”. Szombaton azonban a bíróság úgy döntött, megjelenhet A szoba, ahol történt című memoár, amelynek számos részletét a sajtó már amúgy is nyilvánosságra hozta. Ezekből kiderült, hogy Bolton szerint Donald Trump olyan politikus, aki saját érdekeit az ország érdekei elé helyezi, és csak a saját újraválasztásának biztosítása vezérli mindenben. Szerinte Trump hivatali idejében gyengült az Egyesült Államok nemzetbiztonsága, az ország számos területen feladta vezető szerepét.
Különösen kemény szavakkal illette Bolton az amerikai elnök Korea-politikáját: arra a kérdésre, hogy tízes skálán hova helyezné annak esélyét, hogy Washingtonnak sikerülhet Észak-Koreával megegyezésre jutnia a nukleáris leszerelésről, Bolton azt felelte, hogy ennek valószínűsége egyértelműen nulla, és a Phenjan jelentette fenyegetés nagyobb, mint Trump hivatalba lépése előtt. A dél-koreai elnöki hivatal a könyvben kiteregetett részletekre reagálva azzal vádolta meg Boltont, hogy a Phenjannal folytatott diplomáciai folyamatról adott beszámolójával „jelentős mértékben eltorzítja a valóságot”. Szöul kifogásolta azt is, hogy a nukleáris leszerelésről folytatott kétoldalú találkozók részleteinek nyilvánosság elé tárása sérti a diplomácia alapvető elveit, és alááshatja a jövőbeli tárgyalásokat.
A volt nemzetbiztonsági tanácsadó elmesélte az interjúban azt is, hogy Trump nem olvas túl sokat, a szokásos napi egy helyett ő csak hetente egy vagy két alkalommal kap titkosszolgálati összefoglalókat. Az eligazító megbeszéléseken nagyjából az idő felében Trump beszél ahelyett, hogy meghallgatná a szakértőket. Bolton felidézte azt is, hogy bizonyos történelmi tények nehezen férnek az elnök fejébe: a Koreai-félsziget kettéosztásának okait és következményeit például több alkalommal el kellett neki magyarázni.
(MTI)